Medyad

O KİTAP YAYINDA

  TRT Çukurova Radyosu’nda 10 yıldır yayın şefi ve program yapımcısı olarak görev yapan Baha Sadık Akıner, “AŞK AŞK’ına” adını verdiği şiir kitabıyla edebiyat dünyasının kapılarını araladı. Kitabı tamamen ücretsiz dağıttığını söyleyen Akıner, “İnsanlar yeter ki şiir okusun, yeter ki sanata biraz daha yaklaşsın. Bu bana yeter” dedi. 01.10.2018 17:28:47 Özel Haber-Gencay Olcan İlk şiir […]

01 Ekim 2018 - 22:23 'de eklendi ve 725 kez görüntülendi.
O KİTAP YAYINDA

 

TRT Çukurova Radyosu’nda 10 yıldır yayın şefi ve program yapımcısı olarak görev yapan Baha Sadık Akıner, “AŞK AŞK’ına” adını verdiği şiir kitabıyla edebiyat dünyasının kapılarını araladı. Kitabı tamamen ücretsiz dağıttığını söyleyen Akıner, “İnsanlar yeter ki şiir okusun, yeter ki sanata biraz daha yaklaşsın. Bu bana yeter” dedi.

Özel Haber-Gencay Olcan

İlk şiir kitabının yayınlanmasının ardından gazetemizi ziyaret eden Baha Sadık Akıner, “Aşk Aşk’ına” adını verdiği şiir kitabının yazım sürecini bizlere anlattı. Kitabın baskı aşamasından çıktıktan sonra duygularını anlatan Akıner, “Baba oldunuz mu bilmiyorum. Baba olmayı duymak ile baba olduğunu gerçekleştiği günü görmek arasında dünyalar kadar fark var. Aynı ona benzer duygular yaşadım. Sanki bir evladım doğmuş gibi hissettim” dedi.

 

“GEÇMİŞE ÖZLEM DUYAN BİR İNSANIM”

200’e yakın şiirin olduğunu ve bunları gözden geçirerek elediğini aktaran Akıner, “Aşk Aşk’ına” adlı kitabında 79 adet şiir bulunduğunu söyledi.  Sosyal medyada aktif bir insan olduğunu sözlerine ekleyen Akıner, “Ben geçmişe özlem duyan bir insanım. Geçmişin samimiyetine, güzelliklerine özlem duyuyorum. Hayatımızda hiçbir şeyin çakması yoktu. Şu an her şeyin çakması var. Hiçbir şeyin aslını bulamıyoruz. Hikaye ve şiirlerimi oturduğum zaman yazıyorum ve yazdıkça yazasım geliyor. Bu yazdıklarımın bir kısmını sosyal medyada paylaşıyorum”  diye konuştu.

 

“AŞK AŞK’INA İSMİ NEREDEN GELDİ?”

Geçtiğimiz aylarda yoğun bir iş temposunun olduğunu söyleyen Akıner, “O yoğunlukla uğraşıyorduk ve ben Efe’yi pek göremiyordum, ona vakit ayıramıyordum. Yoğunluk bitti ve günler sonra ilk kez Efe ile kahvaltıda bir araya gelebildik. Efe beni bir sabah kahvaltısında gördüğünde ‘Baba ben seni çok özledim. Otur artık seninle Aşk Aşk’ına konuşalım.’ dedi. Ben de bunu sosyal medyaya yazdım. Arkadaşlarım da oğlum Efe’nin bana söylediği ifadeyi kitabın ismi yap. Ben de arkadaşlarımın bu isteğini kırmayıp ilk şiir kitabımın ismini Aş Aşk’ına yaptım” ifadelerini kullandı.

 

“HEPSİNİN BİRER HİKAYESİ VAR”

Şiirlerinde aşk, kavuşamama, hasret ve sevgi temasını işlediğini belirten Akıner, “Ama o kadar çok zoruma giden, kaygısını duyduğum ve etkilendiğim olayları ele aldım. Kitabımdaki 79 şiir var ve bu şiirlerin hepsinin de birer hikayesi var. Bu hikayeleri yaşanmış ya da yaşanamamış olaylardan esinlenerek yazdım. Bana dokunan, içimi acıtan sosyal olaylarla ilgili şiirlerim de var. Şehit asker için ve Filistin ile ilgili yazdığım şiirlerim var” diye söyledi.

 

“HEPSİ MUAZZAM ŞAİRLER”

Türk Edebiyatından etkilendiği isimleri söyleyen Akıner, “Özdemir Asaf, Nazım Hikmet, İlhan Berk gibi birçok şair var. Hepsi muazzam şairler. Tabii şairlerimizi sadece doğum günü veya ölüm yıl dönümü olsun olmasın her zaman onlardan alıntı yaparak sosyal medyada paylaşımlar yaparım” dedi.

 

“TEK AMACIM OKUYUCUYA ULAŞMASIDIR”

Kitabının hiçbir bayide satılmayacağını söyleyen Akıner, “Arkadaşım bana sponsor oldu. Tamamen ücretsiz veriyorum. Sadece tek bir şartım var. Şiiri sevmiyorsa ve en yakın arkadaşım olsa dahi vermiyorum. Önce çevremdeki arkadaşlarıma veriyorum. Zaten ben bu kitabı para kazanmak için çıkarmadım. Onun için ben de insanlara ücretsiz ulaştıracağım. Sosyal medyadaki arkadaşlarıma da PTT kargo yurtiçi gönderileri için 3 lira, yurtdışı gönderileri için 20 lira karşılığında istediğiniz yere gönderebiliyorsunuz. Tek amacım okuyucuya ulaşmasıdır. Kitabımı almak isteyenler benimle irtibat kurabilirler” ifadelerini kullandı.

 

“OLUMLU TEPKİLER ALDIM”
Kitabı yazdıktan sonra insanlardan olumlu tepkiler aldığını söyleyen Akıner, sözlerine şöyle devam etti: “Onun için imza günleri düzenleyeceğim. İmza günlerinde de herhangi bir ücret almadan kitabımı insanlara sunacağım. İnsanlar yeter ki şiir okusun, yeter ki sanata biraz daha yaklaşsın. Bu bana yeter. Yazmaya devam ediyorum. Hem şiir yazıyorum, hem deneme yazıyorum. Otobüs hikâyelerim var. Geçmişte yaşanmış çocukluk hikâyelerim var.”

 

“2’İNCİ KİTABIMIN GELİRLERİNİ BAĞIŞLAYACAĞIM”

Çok yakın zamanda da ikinci deneme kitabının çıkacağı müjdesini veren Akıner, “Şöyle bir şey yapmayı düşünüyorum. İkinci kitabımda bana sponsor olan arkadaşımla yine çalışacağım. Bir yayınevi ile anlaşacağım ve bu sefer satışa çıkacak. Yayınevi ve matbaa giderleri haricindeki tüm gelirleri de ya bir vakfa ya da ihtiyacı olan bir kesme bağışlayacağım. Yani kendime hiçbir şey almayacağım” diye sözlerini bitirdi.

 

BAHA AKINER KİMDİR?
1972 İzmir Tire doğumlu olan Baha Sadık Akıner, lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1992 yılında TRT sınavını kazanan Akıner, Körfez Krizi nedeniyle atanamadı ve 2 sene bekledi. O süre içinde Ayvalık’ta profesyonel futbol oynadı. 1992 yılında TRT Ankara Televizyonunda Yayın Teknisyeni olarak göreve başlayan Akıner, 1998’e kadar TRT Ankara Radyosu’nda çalıştı. Daha sonra TRT İzmir Radyosuna yayın şefi olarak atanan Akıner, 1998 ve 2008 yılları arasında İzmir Radyosu’nda çalıştı. 2008 yılında TRT Çukurova Radyosu’na atanan Akıner, burada 3 yıl boyunca çeşitli programlar hazırladı ve halen görevine devam etmekte. Esra Akıner ile evli ve 2 çocuğu var.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER