Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

     Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv           Tarsus Medya Listesi        Misafirlerimiz        Rss Listesi  
 

TÜRKİYE BASINI TARSUSU KONUŞTU - MEDYAD

 
 TÜRKİYE BASINI TARSUSU KONUŞTU

TÜRKİYE BASINI TARSUSU KONUŞTU
 Yazı Boyutu

 Tarih : 23.12.2012 - 23:14:23 


TARSUS MEDYA MENSUPLARI DERNEĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN PANELE YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİ.


TARSUS MEDYA MENSUPLARI DERNEĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN PANELE YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİ.

BÖLGEDEN 7 İL CEMİYET BAŞKANININ DA KATILDIĞI BU PANELLE, MEDYAD YİNE HER KESİMİ BULUŞTURDU.

-Tarsus'ta ''Medyanın toplum üzerindeki etkileri'' paneli

-Kaymakam Güldibi: ''Medya, halkın gözü, kulağı ve sesidir''

-Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Sertel: ''İstanbul basını, anadolu basınına felaket haberciliği olarak bakıyor''

 

Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, yerel basının çok önemli olduğunu, halkın gözü, kulağı ve sesi olduğunu söyledi.

 

Güldibi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Tarsus Medya Mensupları Derneği (MEDYAD) tarafından Ticaret ve Sanayi Odası salonunda düzenlenen ''Medya'nın toplum üzerindeki etkileri'' konulu panelde yaptığı konuşmada, ''Yerel Basın iyiki var. Çünkü yerel basın sayesinde kentin adı duyuruluyor, yerel medya sayesinde kentte yaşayanlar bilgi sahibi oluyor. Anadolu kaplanları olarak da değerlendirilen yerel medyanın kentlerin gelişmesine ve kalkınmasına da önemli ölçüde destek oluyor. Tüm yerel medya çalışanlarını kutluyorum'' dedi.

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel ise, halkın medyaya nasıl baktığını ifade ederek başladığı konuşmasında, 1980 öncesinde halkta ''Gazete yazdıysa doğrudur'' diye bir algı olduğunu, şimdi ise ''Acaba bunu niye böyle yazdı'' diye bir olgu oluştuğunu söyledi.

 

1980 yılına kadar basın sektörünün gazeteci patronlarının elinde olduğunu ve daha özgür ve halka sıcak gelen bir yapıya sahip olduğunu belirten Sertel, ''Şimdi ise gazetelerin çoğu el değiştirdi. Gazeteciliği yanı sı sıra ihalelerden pay alan, yada ihale alan gazetecilik var. 1984-85 yıllarında başlayan gazeteci olmayan gazete sahibi anlayışı şimdi doruk noktalara ulaştı. Bu nedenle işadamlarının gazetelerine halk inanmıyor'' dedi.

 

Yaygın medyanın, Anadolu medyasına 'felaket habercisi' olarak baktığını, terör, şiddet, kavga, afet, deprem olursa anadoludan haberlerin İstanbul medyasında yeraldığını belirten Sertel, ''İstanbul basınına göre, siyaset Ankara'dan, ticaret İstanbul'dan ibaret. Tarsus'ta çok başarılı olmuş bir siyasetçinin yada bürokratının haber olma şansı yok. Ancak bir cinayet aydınlatılmamış, faili meçhul kalmış ve cinayet serisi devam ederse o zaman gözler o kente çevriliyor. İşte burada yerel medyanın önemi ortaya çıkıyor. Halk gazetecilere bakarken, hem seviyor, hem mefret ediyor, hem korkuyor ve hem de eleştiriyor. Nedenine baktığımızda ise, Gazeteci kendini savcı ve hakim yerine koyan bir anlayışla hareket ediyor. Oysa gazeteci bilgi ve belgeye dayalı haber yapmalıdır. Var olan iddiaları belgeleriyle kamuoyunun bilgisine sunmalıdır. Ama hem savcı gibi iddiname, hem hakim gibi karar veriliyor. Biz Basın özgürlüğünden, ifade özgürlüğünden yanayız, ama kişinin hak ve özgürlüklerini çiğnemeye kalkarsak doğru olmaz. Zaten asıl olan halkın bu konulardaki denetimidir'' dedi.

 

Yerel medyada tehdit, şantaj ve kirliliğin asla olmaması gerektiğini, suçlanılan kişinin görüşünün de kesinlikle yansıtılması gerektiğini dile getiren Sertel, şunları kaydetti:

 

''Tekzipten önce, gazetecinin vicdanlı olması gerekir. İnsanların şeref ve haysiyetleriyle oynanmamalı. Bunu yapanlar da çekip gitsin, bu işi yapmasın. Görüldüğü gibi Türkiye'de gazete tirajları hızla düşüyor. Bir nedeni sosyal medya ve internet medyacılığının hızla gelişmesi.10 yıl sonra gazeteler yerine internet haberciliğine geçilecek. Ben 17 yaşındaki oğluma gazete okumasını tavsiye ederken, o bana ''Senin bugün okuduğunu ben internet haberlerinde dünden okuyorum' diyor. Türkiye'de yüzde 20 oranında gazete ve yüzde 4 oranında kitap okuru var. Eskiden şiir ve mektup yazardık. Şimdi herşeyin doğallığından kaçar hale geldik.''

 

Medya mensuplarının da medyayı nasıl değerlendirmesi gerektiği konusunda da konuşan Sertel, ''Önce biz kendi kendimizi sorgulamalıyız. Biz kamu yararına, halk yararına, namuslu bir şekilde gazetecilik yapmalıyız. Doğru olanı hangi şart altında olursa olsun yapmalıyız. Gerçi doğru söyleyeni, doğru yazanı 9 köyden kovuyorlar, hatta hapse atıyorlar ama biz yinede namuslu bir şekilde doğruları yazmaya devam etmeliyiz. Gelişen ve büyüyen Türkiye'nin gazetecilerinin hapista sürünmesi bizi çok üzüyor. Biz bunları hak etmiyoruz'' şeklinde konuştu.

 

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi yrd. Doç. Dr. Erhan Arslan ise konuşmasında yerel medyanın, alternatif medya içinde yer aldığını, çünkü küresele karşı yerel ölçekte görev yaptıklarını söyledi.

 

Yerel medyanın direnç noktası olduğunu ve kollektif dayanışmayı sağladığını belirten Arslan, ''Yewrel medya manipülasyonu da önlüyor. Çünkü haberini yaptıklarıyla aynı kentte oturuyor ve birçok zaman biraraya geliyor.'' dedi.

 

Yerel medyanın çatışma odaklı haberlerden uzak durmaları gerektiğini ve bunun kimseye fayda sağlamadığını belirten Arslan, ''Çatışmayı iki tarafın çatışması gibi göstermekten kaçınmak gerekir. Çünkü bu, bir kazanan ve bir kaybeden yaratır. Dahası gazetecinin hata yapma şansı yoktur ve olmamalıdır'' diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Medya Mensupları Derneği Başkanı Okan Çalışkan, tüm katılımcılara ve panelistlere teşekkür ederek, bu tür etkinliklerin bundan böyle de devam edeceğini kaydetti.

 

Kaymakam Orhan Şefik Güldibi, MEDYAD tarafından günün anısı için hazırlanan plaketi Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel'e verirken, Belediye Başkan vekili Hasan Yıldırım ise, Erhan Arslan'a plaketini verdi.

Cemiyet başkanı Okan Çalışkan ise, Mersin Basın İlan Müdürü Umut Çor'a teşekkür belgesi verdi.

Panele, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Umut Çor, Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, Tarsus belediye başkan vekili Hasan Yıldırım, Tarsus emniyet müdürü Yaşar Aksoy, Tarsus müftüsü Abdulkerim Akbaba, Milli eğitim müdürü Ahmet Sefa Demir, Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik, Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru, Yeşiltepe Belediye Başkanı Fikri Tüten, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, Tarsus'taki çok sayıda meslek odası başkan ve yöneticileri, Muhtarlar Odası başkanı Ömer Özcan,AK Parti Tarsus ilçe başkanı Hakkı Meniz, CHP ilçe başkanı Mehmet Özel, MHP İlçe sekreteri Yusuf Yıldırım ve yöneticileri, İl Genel ve belediye Meclis üyeleri ile Tarsusta görev yapan bütün basın mensupları katıldı.

Haber: AA Editör :  Medyad

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 20 Puan Verildi
 Kaynak :  Medyad

 Kategori  MERKEZ BİNAMIZ

Yorum ( 1 )   

 burcuikiz

24.12.2012 22:22:18 

  TEBRİKLER

Cevapla


TARSUSTA DA BÖYLE GÜZEL BİR ETKİNLİK YAPILABİLRMİŞ DEMEK. MEDYAD BAŞKAN VE YÖNETİMİNE TEŞEKKÜRLER.


İp Adresi Kayıtlı   

Sayfa  

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 

 


 

 

         Köşe Yazıları

MEDYAD

MEDYAD ¬
BASIN KANUNU
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 

SEÇİM ANKETİ 2014

Medyad Anket
Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayları
AKP - Adalet ve Kalkınma Partisi
22%
BBP - Büyük Birlik Partisi
1%
BDP- Barış ve Demokrasi Partisi
2%
CHP - Cumhuriyet Halk Partisi
12%
DP - Demokrat Parti
1%
DSP - Demokrat Sol Parti
7%
DYP - Doğru Yol Partisi
0%
İP - İşçi Partisi
0%
LDP - Liberal Demokrat Parti
1%
MHP - Milliyetçi Hareket Partisi
52%
SP - Saadet Partisi
1%
TKP - Türkiye Komünist Partisi
1%

ANKET SONUÇLARI
Ankete 775 kişi katıldı


TARSUS MEDYA LİSTESİ | BASIN KANUNU | MERKEZ BİNAMIZ | MİSAFİRLERİMİZ | Güncel Haber | Medya Haberleri | Spor Haberleri | Teknoloji Haberleri | Gizlilik Politikası

     © Copyright - 2006-2014 Çilem Haber - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.