Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

     Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv           Tarsus Medya Listesi        Misafirlerimiz        Rss Listesi  
 

TARSUS’UN İLK BASIN ŞEHİDİ HAYALİ HASAN YAVAŞ UNUTULMADI.. - MEDYAD

 
 TARSUS’UN İLK BASIN ŞEHİDİ HAYALİ HASAN YAVAŞ UNUTULMADI..

TARSUS’UN İLK BASIN ŞEHİDİ HAYALİ HASAN YAVAŞ UNUTULMADI..
 Yazı Boyutu

 Tarih : 02.08.2017 - 17:09:58 


TARSUS’UN İLK BASIN ŞEHİDİ HAYALİ HASAN YAVAŞ UNUTULMADI..


TARSUS’UN İLK BASIN ŞEHİDİ HAYALİ HASAN YAVAŞ UNUTULMADI..

2 Ağustos 1980 tarihinde kimden, nerden geldiği belli olmayan kahpe kurşunlara hedef olan Hayali Hasan Yavaş Tarsus’un ilk basın şehitlerindendir..
Oysa Vatanını, milletini çok seven bir şahsiyetti..
Bugünkü nesil kendisini pek tanımaz. O nedenle Hayali Hasan Yavaş hakkında her yıl olduğu gibi, bu yılki ölüm yıldönümünde de biraz bilgiler vererek onu yeni nesile de tanıtmak istiyoruz.
Bunun için dün Tarsus basınının emektarlarından ve sevilen simalarından Tevfik Urbay abimi ziyaret ettim. Çünkü benim gözümde Hayali Hasan Yavaş ne ise, Tevfik Urbay da o’dur. Birer ikiz kardeş gibiydiler ikisi de.
Tevfik Urbay, Tarsus basın camiasının kıdemli ve kalemi güçlü, bilgisi kuvvetli neferlerindendir. Kendisi hiç evlenmemiştir. Ama onun eşi hep gazeteler olmuştur. Hem eşi, hem işi.. Çocukları ise yetiştirdiği çırakları, kalfaları ve bugünün bazı usta gazetecileri olmuştur.
Tevfik abimi dün Halit Aslan işhanı bodrum katındaki Cumhuriyet Matbaasında ziyaret ettim.
Bugüne kadar birçok gazete ve matbaa kuran Tevfik Urbay, en son Cumhuriyet matbaasında karar kılmış ve halen bu isim altında anılmaya devam etmektedir.
Kendisi ile Hayali Hasan Yavaş abimizi andık. Rahmet okuduk.
Benim 15 yaşında olduğum bir dönemde öldürülen hayali Hasan Yavaş’ı anlatmasını istedim Tevfik Urbay’dan.
O da kırmadı, anlattı...“Hayali Hasan, 1933 yılında Van ilinde dünyaya gelmiş. İlk orta, lise tahsilini Van’da yapmıştır. Erkek Sanat Okulu mezunudur.. İlk yazısı 28.12.1948 tarihinde Van Sesi gazetesinde yayımlanmıştır.
Tarsus gazetesinde NOKTA sütununda günlük yazılar yazmış, aynı zamanda Yurt Şairleri ve Gönülden sesler" köşesini yönetmiştir. O da yaşamı süresince evliliğinden üç çocuğu olmuştur. Mersin’ de 1980 yılına kadar Ticaret Bakanlığı Bölge Ticaret müdür Muavinliği, Müdür vekilliği ve son olarak da Bölge Müdürlüğü görevini başarı yapmıştır. Hayali Hasan Yavaş, memuriyetindeki hizmet süresini doldurarak kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır. 
1980’li yıllarda yayımladığımız Zafer gazetesinde, Hayali Hasan Yavaş da yazılar yazmıştır. Yıllardan beri gazetemizin ilk yayın hayatına atıldığı günlerde Hayali Hasan Yavaş, "Kalemin Ucundan" başlığı altında bir süre günlük yazılar, "noktacık" sütunundan hicivler yazmıştır."

Aslen Van’lı olmasına rağmen bir Tarsusludan daha çok Tarsus sevgisiyle dolu olan Şair ve yazar Hayali Hasan Yavaş 1980 döneminin kargaşalı dönemlerinde ve her gün siyasi cinayetlerin işlendiği bir anda evine giderken öldürülmüştü. Katiller olaydan sonra firar etmiştir. 
Oysa Hayali’nin kimseyle bir düşmanlığı yoktu.
Ne acıdır ki, Hayali Hasan Yavaş, evine giderken, evine kısa bir mesafe kala silahlı kişilerin saldırısına uğramış ve aldığı kurşun yaralarıyla ağır yaralanmış, ilk önce Tarsus Devlet Hastanesi’ ne kaldırılmış ve Tarsus Devlet Hastanesi’nde doktor olmadığı için hemen Adana Tıp Fakültesi Numune Hastanesi’ne götürülmüşse de orada hayatını kaybetmiştir.

Evet..Hayali Hasan Yavaş yıllar evvel, ilk yazılarına Radyo mecmuasında başlamış ve daha sonra Türkiye’nin bir çok gazetelerinde makaleleri ve şiirleri neşredilmiştir.

Vatan, millet sevdalısı olan Hayali Hasan Yavaş’ın hatırasını yaşatmak ve Tarsus’lu şairler içindeki yerini korumak için Tarsus belediyesi tarafından Stad ile Meslek Lisesi arasındaki Kültür sokağına bir portresi yaptırılmıştır.2 Ağustos 1980 ‘de öldürülen Hayali Hasan Yavaş’ın Tarsus Şehir mezarlığındaki kabri çalılarla kaplanmış, otların arasında kaybolmak üzereyken duyarlı bazı büyüklerimiz bu önemli hususa et atmıştır. Böylece geçen yıl mezarı gazeteci yazar ağabeyimiz olan Orhan Kır, Abdullah Tufan, Mehmet Örsel, Halil Aksoy gibi şair dostları ve Mermerciler, Briketçiler Odasının o dönemdeki başkanı Mehmet Sorar’ın desteğiyle mermerden yaptırılmış, temizlenmiş, ortaya çıkarılmıştır.
İşte bu değerli basın şehidi abimizi ben 14 - 15’li yaşlarda tanımıştım. Kendisine o zamanki Tarsus gazetesinin kapısında her gün gazetesini verir, hal hatır sorardım.
Kahpece öldürüldüğünü duyduğumda ne kadar üzülmüş, gözlerimden yaşlar süzülmüştü. Geçen yıl kendisini Şairler olarak anarken herkes anısını anlattı, o günleri tazeledi. Bende yukarıdaki görüşlerimi ifade ettim. Ancak, aynı ortamda bulunan Abdullah Tufan abimizin anlattıkları gerçekten acı vericiydi.
"1980 yılının o sancılı dönemlerinde benim işyerim şimdiki Garanti bankasının yanındaydı. Bu mıntıka bir grubun etkisi altındaydı. Makam mevkii ise başkasının denetimindeydi. Sağ-sol olayları yüzünden birçok bölge sanki kurtarılmış alan gibiydi ve farklı görüşten olan insanlar ters görüşteki insanların hakim olduğu mahalle ve semtlere giremiyordu. Benim işyerime de daha önce sık sık uğrayan Hayali kardeşim, olaylar artınca gelemez olmuştu. Nedenini sorduğumda "Abdullah hocam, ortam gergin, birde biz üzerine gitmeyelim. Güvenlik açısından oralar uygun değil. Kusura bakma bu nedenden dolayı gelemiyorum. Ama seni çok seviyorum" demişti. 
Sonra 2 Ağustos 1980 tarihinde çok acı bir olay sonrası öldürüldüğünü duydum. Bende aynı güvenlik zaafı yüzünden çok istememe rağmen Hayali’nin cenaze törenine katılamadım. Bu nedenle o günden bu yana içimde bir uhde kalmıştır. Bunun acısını ve üzüntüsünü hala yaşıyorum" derken bugünkü gençliğinde 1980 ve öncesi durum hakkında neler olduğunu bilmesini isterim. İşte biz şairler ve yazarlar yazılarımızla, şiirlerimizle yaşamaya çalışırken Hayali Hasan Yavaş abimizde şiirleriyle bugün aramızda yaşıyor… Dün kendisinin büyük bir portresi önünde hayatını anlatıp şiirlerini seslendirirken o bize kalın çerçeveli gözlüğünün altında bakıp tebessüm ediyordu…
Şiirlerini okudukça mutlu oluyor, gülümsüyor, ama konuşamıyordu.
Bir kez daha kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz. 
Biz şair ve yazarlar için en acı olayın ise ölmek değil, öldükten sonra unutulmak olduğunu belirtmek istiyorum. 
YAKUP BONCUK-TARSUS
0533 3248800 Editör :  Medyad

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Medyad

 Kategori  Güncel Haber

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 

 


 

 

         Köşe Yazıları

MEDYAD

MEDYAD ¬
BASIN KANUNU
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 

SEÇİM ANKETİ 2014

Medyad Anket
Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayları
AKP - Adalet ve Kalkınma Partisi
22%
BBP - Büyük Birlik Partisi
1%
BDP- Barış ve Demokrasi Partisi
2%
CHP - Cumhuriyet Halk Partisi
12%
DP - Demokrat Parti
1%
DSP - Demokrat Sol Parti
7%
DYP - Doğru Yol Partisi
0%
İP - İşçi Partisi
0%
LDP - Liberal Demokrat Parti
1%
MHP - Milliyetçi Hareket Partisi
52%
SP - Saadet Partisi
1%
TKP - Türkiye Komünist Partisi
1%

ANKET SONUÇLARI
Ankete 775 kişi katıldı


TARSUS MEDYA LİSTESİ | BASIN KANUNU | MERKEZ BİNAMIZ | MİSAFİRLERİMİZ | Güncel Haber | Medya Haberleri | Spor Haberleri | Teknoloji Haberleri | Gizlilik Politikası

     © Copyright - 2006-2014 Çilem Haber - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.