Medyad

Eğitim-Sen’den yeni uygulamaya tepki

Sağdıç: “Hükümetin, öğretmenlere yönelik uygulamak istediği ‘performans denetimi ve sınav uygulaması’ eğitimin niteliğini artırmaz”

13 Nisan 2018 - 14:45 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.
Eğitim-Sen’den yeni uygulamaya tepki

EĞİTİM-SEN Merkez Yürütme Kurulu üyesi-Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, Hükümetin, öğretmenlere yönelik uygulamak istediği ‘performans denetimi ve sınav uygulamasının’ eğitimin niteliğini artırmaktan çok, öğretmenlerin ayrımcı, kayırmacı ve baskıcı savunmalara mahkum edileceğini savundu.

Eğitim-Sen Tarsus Şube yöneticilerinden Şahin Yücel ile birlikte gazetemizi ziyaret eden İsmail Sağdıç, genel merkez ve şube yöneticileri olarak “performans denetimi” uygulamasının yanlışlarını anlatmak adına ülke genelinde yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak yazı ailemizden Mehmet Can Bulut ve Hakan Bulut’a bilgi verdi.

Eğitim-SEN Merkez Yürütme Kurulu üyesi-Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, “Eğitim- öğretim sürecinin en etkin oluşturucusu ve sürdürücüsü olan öğretmenlerin, donanımlı bir eğitim ortamında çalışabilmesi için gerekli mesleki altyapıyı hem tutum, hem bilgi düzeyinde edinebilmesi, öncelikle öğretmenlerin, dolayısıyla eğitimin niteliğinin artırılması ile doğru orantılıdır. Eğitim sisteminde yaşanan çok yönlü sorunlar, eğitim sisteminin niteliğinin sorgulanır hale gelmesine neden olmuş; eğitim niteliğinde yaşanan aşınmanın sorumlusu olarak gösterilen öğretmenler hedef haline getirilmiştir” dedi.

Sağdıç, “MEB, her ne kadar öğretmenlerin ‘ yalnızca eğitim ve öğretim işini gerçekleştiren teknik elemanlar’ değil ‘öğrencilere ve topluma rol model olacak insanlar olarak görüldüğünü’ ifade etse de, Bakanlığın öğretmen yeterliliklerini belirlerlerken tıpkı bir ’şirket yönetimi’ gibi davrandığı, öğretmenlik mesleğinin tamamen piyasacı ve rekabetçi bir mantıkla ele aldığı görülebilir. Bu nedenle MEB’in hayata geçirmek istediği performans değerlendirme sistemi ile öğretmenleri mesleki yeterlilikleri arasında somut bir ilişki veya bağ kurmak mümkün değildir.
MEB tarafından hayata geçirilmeye çalışılan performans değerlendirme sisteminin ve dört yılda bir yapılması planlanan sınavın dayandırıldığı herhangi bir yasal düzenleme söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER